
Melanom je zhoubný a zároveň nejagresivnější kožní nádor z pigmentových buněk, který se může vyskytnout na kůži kdekoli na těle. U žen nejčastěji na dolních končetinách, u mužů naopak na zádech. Nejvíce postihuje středně staré a starší pacienty, ale začíná se zvyšovat výskyt i u mladších dospělých.
Nejčastěji vypadá jako hnědá až černá skvrna nepravidelného tvaru s rozpitými okraji. Dalším důležitým znakem je i velikost a jeho postupné zvětšování. Jiný typ melanomu může vypadat jako tmavý hrbol, který může i krvácet.
Pokud člověk takové podezřelé znaménko objeví, je nutné, aby ihned navštívil kožního lékaře. Jednou za rok až dva se doporučuje preventivní kontrola u dermatologa.
Jaké jsou příčiny vzniku melanomu?
Až 80% melanomů vzniká v důsledku nadměrného vystavování kůže před UV zářením. Prevencí je tedy ochrana kůže před UV paprsky a nevystavování jí nadměrnému záření.
Možnosti léčby
Léčba melanoma je chirurgická. Po odstranění a histologickém vyšetření následuje sledování, kdy pacient dochází na pravidelné kontroly. Tento druh nádoru často a brzy tvoří metastázy do lymfatických uzlin neb vnitřních ogránů a následná léčba je obtížná.