Léčebné metody

Fototerapie je světloléčba ultrafialovým zářením – UVB úzkopásmovým zářením.

Fototerapii indikuje lékař a nastavení přístroje provádí vyškolená sestra dle stanoveného protokolu.

Využití pro léčbu

Používá se k léčbě řady kožních chorob, především psoriázy (lupénky), různých druhů ekzémů (atopický, dyshidrotický, numulární), lichen planus, vitiliga, alopecie (výpadu vlasů).

Průběh aplikace

Probíhá 2–4x týdně několik týdnů podle léčebné odpovědi. Sledujeme dávku záření, kterému je pacient vystaven, a tím omezujeme negativní účinky ultrafialového záření na kůži.

Rizika výkonu jsou spálení kůže a fotoalergické reakce.

Dlouhodobé následky mohou být pigmentace, předčasné stárnutí kůže a vznik kožních nádorů pouze při dlouhodobé nebo opakované léčbě. Kontraindikace jsou užívání fototoxických léků, kožní nádor v anamnéze, aktivní nádorové onemocnění.

Plasmoterapie v léčbě zvýšeného výpadu vlasů a alopecie

Podstatou této terapie je využití růstových faktorů, které jsou obsaženy v krevní plasmě (potažmo v krevních destičkách). Tyto látky působí pozitivně na proces hojení a reparace tkání. Zvyšují aktivitu fibroblastů, produkci kolagenu, zpomalují proces stárnutí, aktivují vlasové cibulky a stimulují růst vlasů.

Využití pro léčbu

Hlavní výhodou této metody je její jednoduchost a použití tělu vlastního materiálu s minimálním rizikem nežádoucích reakcí.  Nehrozí zde alergie, přenos infekčních chorob či reakce na cizí těleso. Metodu lze dobře kombinovat i s aplikací mesoterapie vitamínových koktejlů k posílení růstu a stimulaci vlasové cibulky.

Průběh aplikace

Odebereme vlastní krev pacienta, která je následně centrifugovaná. Tím dojde k oddělení plasmy bohaté na trombocyty (PRP – platelet rich plasma) od ostatních buněk krve. Tato část plasmy se následně aplikuje pomocí tenké jehličky v síti bodů do postižené oblasti.

K dosažení optimálního výsledku se doporučuje ošetření opakovat minimálně 3x v intervalu 1 měsíce.

Fotodynamická léčba – PDT

PDT je neinvazivní metoda, kterou používáme k léčbě aktinických keratos a superficiálního bazocelulárního karcinomu.

Využití pro léčbu

Je vhodná pro léčbu vícečetných ložisek a recidivujících nádorů, pro oblasti obličeje a krku, pro případy, kdy chirurgické odstranění není možné či nelze očekávat kosmeticky přijatelný výsledek. Aby byla léčba úspěšná, neměla by tloušťka nádoru přesáhnout 2 mm.

Průběh aplikace

Princip metody spočívá ve schopnosti nádorových buněk vychytávat deriváty porfyrinu, které jsou aplikovány ve formě krému. Krém se nanáší na postižené místo a ještě 2–3 mm do okolí, nechá se působit pod okluzí 3 hodiny a následně se ozáří červeným světlem. K ozáření má naše pracoviště k dispozici přístroj Medelisol. V důsledku ozáření tímto světlem dojde k poškození buněk a endotelu cév, a tím k destrukci nádoru. Po zákroku ošetřené místo zčervená, vytvoří se eroze a strupy. K hojení dochází postupně odlučováním bez vzniku jizvy. Ošetření je možné opakovat, zpravidla po 1–2 týdnech. K hojení reakce po zákroku doporučujeme antibiotický zásyp a mast.

Elektrokauter

Elektrokauter je přístroj, který pracuje s vysokofrekvenčním elektrickým proudem. Elektroda přístroje koncentruje energii do požadovaného místa, a tím vzniká teplo uvnitř tkáně a dochází k tepelné destrukci nebo koagulaci. Aktivní elektroda po přiložení na tkáň vytváří v každé buňce takové teplo, že je možné řezat a koagulovat.

Výhody jeho používání

V dermatologii má široké uplatnění při odstraňování nežádoucích kožních výrůstků, ložisek cévního původu a při koagulaci – stavění krvácení při chirurgických výkonech. K přístroji se připojuje koncovka s různými aplikátory – nožík, očko, kulička, jehla. Po odstranění nežádoucích kožních výrůstků elektrokauterem není nutné šití, hojí se jako strup. Pro komfort zákroku lze použít lokální anestezii, ale většinou není potřeba. Hojení je poměrně rychlé a nezanechává výrazné jizvy.

Kryosprej

Tekutý dusík má v dermatologii široké použití. Má teplotu -196 °C a je skladován ve speciálních nádobách. Lze jej aplikovat vatovou štětičkou nebo pomocí přístroje – kryospreje.

Použití a účinnost

Tekutým dusíkem se ošetřují virové bradavice, fibromy, seboroické bradavice, solární keratózy a další nežádoucí výrůstky na kůži. Někdy postačí jedno ošetření, v případě virových bradavic bývá ošetření více. Po zákroku podle intenzity ošetření vzniká puchýř, který je potřeba odstřihnout nebo se po zaschnutí zasažená povrchová vrstva odloučí. Metoda je efektivní a účinná. Samotný zákrok je provázen mírnou bolestivostí.

Jiné kožní problémy

Jste akreditované pracoviště pro vzdělávání lékařů ?

  ↑  

Ano, jsme akreditováni pro základní i specializovány výcvik lékařů v oboru Dermatovenorolgie. Více informací o naši akreditaci naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví

Ošetřujete i dětské pacienty?

  ↑  

Ano, nabízíme celkové vyšetření, diagnostiku a léčbu pro dospělé i dětské pacienty

Ošetřujete i pacienty bez zdravotního pojištění?

  ↑  

Ano, dle ceníku.

Příjmáte pacienty bez objednání?

  ↑  

Na ošetření je nutné se předem telefonicky objednat

S jakými pojišťovnami spolupracujete?

  ↑  

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP-111), Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP-201), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (CPZP-205), Oborová zdravotní pojišťovna (OZP-207), Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ-209), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV ČR-211), Revírní bratrská pokladna (RBP-213).

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.